Yetersiz yağışlar enerji üretimini de etkiledi… Kuraklık elektrik maliyetlerini artırabilir

by Haber Fora

Türkiye’nin birçok bölgesinde, sonbahar ve kış aylarındaki yetersiz yağışlar nedeniyle barajlardaki doluluk oranları kritik seviyelere düştü.

İlk sırada İstanbul olmak üzere birçok ilde su sıkıntısı ve kuraklık baş gösterdi.

2020’deki yetersiz yağışlar sonrası, dikkatler 2021’in ilk 4 ayında beklenen yağışlara çevrildi.

Yetersiz yağışlar kuraklıkla birlikte, hidroeneji alanını da etkiledi.

Su Politikaları Derneği tarafından hazırlanan raporda, hidrolojik kuraklığın 2021’de de devam etmesinin hidroenerji üretimine ve elektrik enerjisi birim maliyetine olumsuz etki edeceği belirtildi.

“Hidroelektrik enerjinin payı geçen yıla göre yüzde 15 azaldı”

Geçen yıl ülkenin çeşitli bölgelerinde ölçülen nehir akımı değerlerinin ortalamanın altında olduğuna vurgu yapılan raporda şunlar kaydedildi:

Yağışlardaki azalmanın etkisi ile Kasım ayından itibaren nehir tipi HES’lerin üretimlerinin, ortalama değerin altına indiğinin belirtildiği raporda, “2020 Kasım ayında  barajlı HES’lerin üretiminin toplam üretim içindeki payı bir önceki yılın yüzde 16 olan değerinden  yüzde 10 ‘a gerilemiştir. Bir diğer deyişle  tüketim talebi  artmasına rağmen 2020 Kasım ayında barajlı HES’lerde bir önceki yılın Kasım ayına nazaran 1.12 milyar KWh daha az enerji üretilmiştir” denildi.

Raporda, hidroelektrik enerji üretiminin azaldığı dönemde elektrik talebinin, doğalgaz santrallerinden karşılandığı vurgulanarak, bu durumun pik saatlerde enerji  maliyetinin artmasına neden olacağı dile getirildi.

Raporda ayrıca şunlar kaydedildi:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap