Yılbaşı öncesi son cuma namazında “İçki: Kötülüğün Zehirli Arkadaşı” konulu hutbe okundu

by Haber Fora

Diyanet İşleri Başkanlığınca hazırlanan cuma hutbesinde, “İnsanı uyuşturan, tembelliğe ve çaresizliğe sürükleyen, kötülüğe alet eden içkinin toplumumuzu esir almasına asla izin vermeyelim. Sağlıklı, huzurlu ve mutlu bir geleceği hep birlikte inşa edelim.” ifadesi kullanıldı.  

“İçki: Kötülüğün Zehirli Arkadaşı” konulu hutbe, cuma vakti Türkiye genelindeki camilerde okundu.

İslam’ın can, mal, akıl, inanç ve neslin güvenliğini sağlayan kurallar koyduğu, insanlara da bu temel değerleri korumayı emrettiği, sağlığı tehlikeye atan, akli dengeyi bozan, malı heba eden ve aileye zarar veren her türlü kötü alışkanlığı yasakladığı ifade edilen hutbede, içkinin bu yüzden haram olduğu vurgulandı. 

“Sarhoş eden her şey içkidir ve her türlü içki haramdır” hadis-i şerifi hatırlatılan hutbede, içkinin, Allah’ın insana değerli birer nimeti ve emaneti olan aklı, ruhu ve bedeni tahrip ettiği, bir hiç uğruna malın ziyan edilmesine, helal lokma için harcanması gereken nafakanın israfına sebep olduğu belirtildi.

 İçki yüzünden ailenin huzuru, çocukların umudu, gençlerin geleceğinin karardığına, iyiliğe açılan kapıların kapanırken, kötülüğe giden yolların çoğaldığına işaret edilen hutbede, şunlar kaydedildi:

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş, içkinin zararlarını ve dini yönden hükmünü anlatan hutbeyi İstanbul Hicret Camii’nde okudu.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap