Yine Van yine ölüm: Daha fazla sığınmacı almak için koltukları sökülen minibüste 2 kişi havasızlıktan öldü

by Haber Fora

61 sığınmacının hayatına kaybettiği tekne faciasından sonra Van’da bu kez de fazla insan taşımak için koltukları sökülen bir minibüste 2 sığınmacı havasızlıktan öldü.  Olayla ilgili 4 kişi tutuklandı.

Van’ın İpekyolu ilçesinde jandarma ekiplerince durdurulan 15 kişilik minibüste, 72 mültecinin bulunduğu; 2’sinin de havasızlıktan öldüğü olayla ilgili gözaltına alınan 4 kişi tutuklandı.
Ajansların geçtiği habere göre olayda kullanılan ve İl Jandarma Komutanlığı’nda tutulan minibüste daha fazla sığınmacı taşımak için koltukların söküldüğü ortaya çıktı.
İl Jandarma Komutanlığı Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele (KOM) Şubesi ekipleri, ihbar üzerine Köşebaşı ve Bostaniçi mahallelerinde kontrol yaparak sığınmacıları taşıyan minibüsü durdurdu. 15 kişilik minibüste 37’si Pakistan, 33’ü Afganistan ve 2’si Iraklı 72 sığınmacı bulundu.
Sığınmacılardan 2’sinin havasızlıktan ve sıkışmadan dolayı hayatını kaybettiği belirlendi. Araca gözcülük yaptığı iddiasıyla 4 kişi gözaltına alındı.
Minibüste yapılan incelemede daha fazla insan taşımak için 15 kişilik minibüsün koltuklarının söküldüğü, aracın içinin görünmemesi için camlara film çektiği ortaya çıktı.
Öte yandan gözaltına alınanlar jandarmadaki ifade işlemlerinin ardından çıkarıldıkları mahkemede tutuklandı

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap