YÖK’ten Melih Bulu açıklaması: Atama süreci sonrasındaki performansı daha da önemli

by Haber Fora

Yükseköğretim Kurulu, (YÖK) Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanan Prof. Dr. Melih Bulu ile ilgili bir açıklama yaptı.

YÖK, “Bir üniversitenin başarısı için rektör atama şekli elbette önemlidir, fakat atama süreci sonrasındaki performansı daha da önemlidir” dedi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Şart yok”

“Nitekim Boğaziçi Üniversitesi, geçmişte iki dönem, uzun yıllar farklı bir üniversite mezunu ve mensubu bir bilim insanı tarafından başarılı bir şekilde yönetilmiş ve bu durum hiçbir zaman eleştiri konusu yapılmamıştır” ifadeleri kullanılan açıklama şöyle devam etti:

“Atama süreci sonrasındaki performansı daha da önemli”

Bir üniversitenin başarısı için rektör atama şeklinin elbette önemli olduğunu fakat atama süreci sonrasındaki performansının daha da önemli olduğunu kaydeden YÖK açıklamasında, “Ülkemizde maalesef, üniversite rektörü atanması, meselenin hem başlangıcı hem sonucu olarak görülmektedir . YÖK olarak bu yanlış kanaati hesap verebilirlik kültürü ikame ederek kırmaya çalışıyor ve son senelerde bu maksatla üniversitelerimizin başarı karnelerini yayımlıyoruz. Akademik çevrelerin, kamuoyunun ve hatta siyasetin dikkatini ve eleştirisini bu noktada yoğunlaştırması, yükseköğretimde kalite çıtasını yükseltme çabasına katkı sağlayacaktır” denildi.

Açıklama şöyle devam etti:

“Üniversitelerimizin üst yöneticileri bütün bileşenlere kulak vermeli”

Üniversitelerin tek başına bir rektörün bilimsel birikim ve idari tecrübesi ile yönetilecek kurumlar olmadığını ifade eden YÖK açıklamasını şöyle noktaladı:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap