Yolsuzluğa karşı tarihi adım: ABD’de paravan şirket yasağı

by Haber Fora

ABD Başkanı Donald Trump’ın vetosuna rağmen dün Senato’da yapılan oylamada kabul edilen 2021 savunma bütçesi kapsamında, ülkede anonim paravan şirketler yasaklandı.

Trump’ın veto ettiği 740 milyar dolarlık tasarı, Temsilciler Meclisi’nin ardından 13’e karşı 81 oyla Senato’dan da geçti. Ulusal Savunma Yetkilendirme Yasası (NDAA) ile ABD’de kayıtlı şirketlere gerçek sahiplerini açıklama zorunluluğu getirildi. Böylece suçluların paravan şirketler aracılığıyla ABD bankalarındaki paralarını saklaması engellenecek.

Yıllardır bu alandaki yasal boşlukların giderilmesi için çalışma yürüten kara para aklama karşıtları kararı memnuniyetle karşıladı. Demokrasiyi Koruma Birliği’nden Josh Rudolph, paylaştığı tweet’de kararı “Banka Gizlilik Yasası’nın kabulünden bu yana bu alanda atılmış en önemli adım” diye niteledi. Tasarının hazırlanmasını destekleyen Uluslararası Şeffaflık Örgütü, “tarihi” yasanın “ABD Kongresi’nde kabul edilen en önemli yolsuzluk karşıtı önlemlerden biri” olduğunu belirtti.

Dünya Bankası’nın 2011 tarihli bir raporuna göre, ABD dünyada en fazla anonim paravan şirketin bulunduğu ülke. O tarihte açıklanan verilere göre, ABD’de 41 vergi cennetinin toplamından 10 kat daha fazla anonim kurum bulunuyor.

Banka Politika Enstitüsü CEO’su Greg Baer, geçen ay yaptığı açıklamada, paravan şirketlerin ulusal sınırların ötesindeki suç faaliyetleri için kötü amaçlı kullanımının engellenmesinin, tüm dünyada yasalara uyumun sağlanması ve ulusal güvenliğin güçlendirilmesi açısından önemli bir adım olacağını söylemişti.

Haber Fora, New York Post

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap