Yüksek kaza oranıyla tanınıyordu; Sovyet havacılığının sembol uçağı Tu-154 son tarifeli seferini gerçekleştirdi

by Haber Fora

Sovyet havacılığının ‘amiral gemisi’ olarak bilinen Tupolev Tu-154 tipi yolcu uçağı son tarifeli uçuşunu yaptı.
Orta mesafeli uçuşlar yapabilen üç motorlu Tupolev Tu-154, ilk tarifeli uçuşunu 1972’de gerçekleştirmiş ve daha sonra Sovyet ile Rusya havacılığının en çok kullanılan modellerinden biri haline gelmişti.
Havayolu şirketi Alrosa’dan yapılan açıklamada, “Rus sivil havacılığında kalan son Tu-154’ün uçuşlarından sonuncusunu yaptığını duyurmaktan üzüntü duyuyoruz. Bu uçakla birlikte ulusal uçak yapım tarihimizde bir devir sona eriyor” denildi. 
Son tarifeli Tu-154 uçuşu “Rusya’nın Elmas Başkenti” olarak bilinen Mirney’den Novosibirsk’e gerçekleştirildi. Uçuşta 140 yolcu vardı.
Tupolev modelin yapımına 2013’te son verdi. Birkaç uçak Rusya Savunma Bakanlığı tarafından hâlâ kullanılıyor. 
Tu-154’ler aynı zamanda yüksek kaza oranıyla biliniyordu. Havacılık Güvenlik Ağı kayıtlarına göre Tu-154’ler 73 kaza yaptı ve 2 bin 911 kişinin ölümüne sebep oldu. 
2010’nun Nisan ayında Polonya Cumhurbaşkanı Lech Kaczynski’yle birlikte 95 kişiyi taşıyan Tu-154 düşmüştü. Kazadan kurtulan olmadı. 
Rus ordusu tarafından kullanılan bir Tu-154 2016’nın Aralık ayında Suriye’ye giderken Karadeniz’e düştü. Aralarında 7 Kızıl Ordu Korosu üyesi bulunan 92 kişinin öldüğü kazanın pilot hatası olduğu sonucuna varıldı.

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap