Yüksek tansiyonu düşürmede germe egzersizlerinin tempolu yürüyüşten daha iyi olduğu ortaya çıktı

by Haber Fora

Bilim insanlarının yaptığı yeni araştırma, germe egzersizlerinin, tempolu yürüyüşe kıyasla yüksek tansiyonu (hipertansiyon) düşürmede daha etkili olduğunu gösterdi.

İstatistikler, yüksek tansiyonun kardiyovasküler hastalıkların başlıca risk faktörlerinden biri olduğunu gösterirken yürüyüş yüksek tansiyon hastalarına uzun süredir öneriliyor.

Daha önce germenin tansiyonu düşürdüğünü gösteren çalışmalar yapılmış durumda. Fakat Kanada’daki Saskatchewan Üniversitesi’ndeki çalışma bir ilk. Zira yüksek tansiyonu düşürmede söz konusu iki farklı fiziksel aktiviteden hangisinin daha etkili olduğunu, aynı çalışma grubundaki katılımcılarla karşılaştırdı.

Birçok kişinin, germe egzersizlerinin sadece diğer fiziksel aktivitelerden önce kasları germekle ilgili olduğunu düşündüğünü belirten çalışmanın yazarlarından Profesör Dr. Phil Chilibeck, şöyle konuştu:

EurekAlert’te yer alan habere göre, söz konusu araştırmada ortalama yaşı 61 olan yüksek tansiyon hastası 40 kişi, iki gruba ayrıldı. Bir grup 8 hafta boyunca, haftada 5 gün olmak üzere günde yarım saat germe egzersizleri yaparken diğer grup aynı süre içinde tempolu yürüyüş yaptı. Bilim insanları, çalışmadan önce ve sonra katılımcıların tansiyonunu defalarca ölçtü.

Bu ölçümlerin sonuçları günde yarım saat bütün vücudu kapsayan germe egzersizleri yapmanın tempolu yürüyüşe göre tansiyonu daha çok düşürdüğünü gösterdi.

 

Bilim insanları, iki aktiviteyi birlikte yapımının tansiyonu germe egzersizlerinden daha fazla düşürmeyeceğini söylese de başka yararları olduğunun altını çizdi. Zira yürüyüşün, yağ yakmada germeden daha yararlı olduğu ortaya çıktı.

Profesör Chilibeck, yürüyüş ve bisiklet sürme gibi egzersizlerin yağ, kolestrol seviyesi ve şeker üzerinde olumlu etkiye sahip olduğunu belirtti ve “Yüksek tansiyonu düşürmek için yürüyen kişiler bunu yapmaya devam etmeli ancak bazı germe egzersizleri eklemeli” dedi.

“Germenin iyi yanı kişinin günlük rutinine dahil edilmesinin çok kolay olması. Hava durumunun insafına kalmazsınız” ifadelerini de kullanan Profesör Chilibeck, söz konusu fiziksel aktivitelerin tecritteki kişiler ya da kireçlenme gibi rahatsızlıkları bulunanlar için daha kolay olduğunu ifade etti. Profesör Chilibeck sözlerini şöyle sürdürdü:

Çalışma hakemli bilimsel dergi Journal of Physical Activity and Health’de yayımlandı.

Haber Fora, EurekAlert, DailyMail

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap