Yunanistan, Türk İHA ve SİHA’larını vurmak için T6 uçaklarını hazırlıyor

by Haber Fora

Türkiye, özellikle son yıllarda insansız hava araçları (İHA) ve silahlı insansız hava araçları (SİHA) geliştirme konusunda ciddi ilerlemeler kaydetti.

Halihazırda Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) tarafından üretilen Anka ile Baykar firması tarafından üretilen Bayraktar TB2 SİHA’ları, Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) bünyesinde kullanılmaya devam ediliyor.

Son olarak Baykar firması tarafından geliştirilen Akıncı SİHA’sının ilk teslimatlarının bu yıl içinde yapılacağı açıklanırken, TUSAŞ tarafından geliştirilen Aksungur SİHA’larının da seri üretiminin süreceği belirtilmişti. 

Anka ve TB2’lere göre daha gelişmiş özelliklere ve yük taşıma kapasitesine sahip olmasının da etkisiyle Akıncı SİHA’ları TİHA (taarruz insansız hava aracı) olarak da anılıyor.

1 ton 350 kilogram yük taşıma kapasitesinde olan ve 40 bin feet yüksekliğe kadar çıkıp, 24 saat havada kalabileceği açıklanan Akıncı SİHA’larda AESA radar ile birlikte havadan havaya füze atma kabiliyetinin de bulunduğu belirtiliyor.

SİHA’lar ile hava üstünlüğü korunur mu tartışması

Bu gelişme savunma sanayisi uzmanları ve meraklıları arasında bir süreden beri süren bir tartışma konusu başlattı.

Tartışmanın nedeni ise Türkiye’nin F-35 projesinden çıkarılmasına karşın Yunanistan’ın hava kuvvetlerine önümüzdeki birkaç yıl içinde 24 adet F-35 ile 18 adet Fransız yapımı Rafale uçağını katacak olması.

Bundan dolayı 2002’den beri yeni savaş uçağı alımı yapmayarak, mevcuttaki F-16’ları modernize etmeye çalışan Türkiye’nin özellikle Ege’de Yunanistan’a karşı hava üstünlüğünü kaybedebileceğini iddia eden kimi kişiler, yerli savaş uçak üretilene ya da yeni bir uçak alınana kadar TSK’nın havadan havaya atılan füzelerle donatılmış Akıncı SİHA’lar ile hava üstünlüğünü koruyabileceğini iddia ediyor.

Büyük bir çoğunluk ise havadan havaya atılan füze dahi yüklense dahi SİHA’ların savaş uçaklarına karşı bir denge unsuru olarak kullanılamayacağı görüşünde.

Bu iddia konu daha önce de gündeme gelmiş Haber Fora, 26 Kasım 2020’de savunma ve havacılık uzmanı Hakan Kılıç’ın açıklamalarını haberleştirmişti.

Ancak o tarihten beri bu konudaki tartışmalar bitmediği gibi artarak devam etti, görüş belirtenler arttı.

“SİHA, 1500 kilometre ile giden uçak karşısında nasıl manevra yapacak?”

Tartışmaların sürmesi üzerine iddiayı bu sefer bizzat uzun yıllar boyunca Türk Hava Kuvvetleri’nde savaş pilotu olarak görev yapan iki isme sorduk.

Emekli Hava Korgeneral Erdoğan Karakuş, SİHA’ların savaş uçaklarına karşı kullanılamayacağını söyleyerek sözlerine başladı ve şöyle dedi:

“SİHA’yı ağırlaştırırsan daha da işe yaramaz hale sokarsın”

SİHA’lara yeni radar ve füze yüklenmesi halinde ağırlığı artacağı için buna uygun bir motor ve daha fazla yakıt yüklenmesinin gerekeceğini belirten Karakuş, “Her şeyi yüklerseniz bu sefer uzun sürede havada kalamaz, havada kalış süresi 2-3 saate düşer. Bu da asıl işi olan keşif ve gözlem yapmasını engeller. SİHA’yı ağırlaştırırsan daha da işe yaramaz hale sokarsın” diye konuştu.

“Yunanistan, bizim SİHA’ları vurmak için 45 tane T6 uçağı hazırlıyor”

Karakuş, ayrıca “Yunanistan, SİHA’ları İHA’ları vurmak için 20 tane T6 uçağını silahlandırdı. 45 tane T6 uçağı var. Bizim SİHA’ları vurmak için hazırlıyorlar bir yerde. T6 uçakları, SİHA ve İHA’lardan üç kat fazla hıza sahip. Radar tespit edecek T6 gelip vuracak” iddiasında da bulundu.

 

“Türkiye, F-35’ler olmazsa Typoon uçaklarını alacak”

S-400’lerin ikinci paketinin alınmasının Yunanistan’a karşı hava üstünlüğünü korumak amacıyla olduğunu öne süren Karakuş, buna karşın Türkiye’nin uçak eksiği olduğu iddialarına katılmadığını belirtti ve şu iddiada bulundu:

“Hava üstünlüğüne katkısı olmaz ama böyle bir imkanın kullanılmaması da akılcı olmaz”

Konuyla ilgili görüşüne başvurduğumuz bir diğer isim ise Emekli Hava Pilot Kurmay Albay Osman Başıbüyük oldu.

Başıbüyük, konuyla ilgili sorumuz üzerine şöyle cevap verdi:

“SİHA’lar deniz hakimiyetinin lehimize dönmesine büyük katkıda bulunacaktır”

Başıbüyük, “Hava hakimiyetini korumada kullanabilir miyiz?” diye tartışması süren SİHA’ların başka bir alanda o da deniz hakimiyetinin sağlanmasında işe yarayabileceğini şu sözlerle iddia etti:

“SİHA’larla hava dengesi korunamaz”

Bu arada savunma ve havacılık uzmanı Hakan Kılıç, 26 Kasım 2020 günü yayınlanan haberimizde SİHA’larla Yunanistan’a karşı hava dengesinin korunup korunmayacağını tartışmanın bile komik olduğunu söyleyerek konuyla alakalı olarak şöyle demişti:

“SİHA’lara Bozdoğan ve Gökdoğan füzelerini takıp Yunanlılara salacak değiliz”

Akıncı/Aksungur SİHA’ların hava-hava görevleri yapamaz demediğini ancak bunun kısıtlı olacağını söyleyen Kılıç, sözlerine şöyle devam etmişti:

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap