Yunanistan’dan ABD’ye askeri üs izni: 30 saldırı helikopteri Dedeağaç’ta

by Haber Fora

ABD’nin Yunanistan ile yapılan ortak tatbikatın ardından 30 adet ‘Black Hawk’ tipi saldırı helikopterlerinin Dedeağaç Dimokritos Havalimanı’nı merkez üs olarak kullanacağı bildirildi.

Yunanistan, 61’inci istikşafi görüşmeleri ile Türkiye ile ilişkileri sıcak tutmak için uğraşırken, diğer yandan ABD ile ortak askeri tatbikatlara hız verdi. Yunanistan’ın ABD ile ortak tatbikat sonrası, Amerikan silahlı kuvvetlerine Trakya bölgesine askeri yığınak için izin verdiği bildirildi. 

ABD’li komutanlar için ofis talebi

Sputnik’te yer alan habere göre; Batı Trakya bölgesinde bulunan Dedeağaç (Aleksandrupolis) Dimokritos Havalimanı Müdürü Stelios Zantanidis’in yerel medyaya yaptığı açıklamada, ABD’ye ait 30’dan fazla ‘Black Hawk’ saldırı helikopterinin, Dimokritos Havalimanı’nı üs olarak kullanacağını belirtti. Şubat-Ağustos arasında havalimanını üs olarak kullanacak helikopterlerin aynı zamanda yakıt ikmali ve bakımının da yine havalimanında yapılacağı ifade edildi. ABD’nin Dedeağaç Havalimanı Müdürü Zantanidis’ten hangar, Amerikalı komutanlar için ofis ve idari alanlar talebinde bulunduğunu açıkladı.

İstikşafi görüşmeler 2016’da askıya alınmıştı

Türkiye ve Yunanistan, Ege sorunlarına iki tarafın da kabul edebileceği “adil, kalıcı ve kapsamlı” çözüm için zemin hazırlamak amacıyla istikşafi görüşmelere Ankara’da 12 Mart 2002’de başlamıştı.

İki ülkenin dışişleri bakanlarının müsteşarları arasında yürütülen görüşmelerin sonuncusu olan 60. tur, Atina’da 1 Mart 2016’da yapılmıştı. Dönemin Yunan hükümeti tarafından askıya alınan görüşmeler, bu tarihten sonra siyasi istişareler formatında devam etmiş ancak istikşafi çerçeveye dönmemişti.

Türkiye ile Yunanistan arasında 61. tur istikşafi görüşmeler ise geçen pazartesi günü Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi’nde yapılmıştı.

Yunanistan silahlanmaya ayrılan payı 5 kat artırdı

Atina yönetimi, 2021 için bütçeden silahlanmaya ayırdığı payı 5 kat artırma yoluna gitmişti. Fransa’dan 18 Rafale savaş uçağı satın alan Yunanistan Savunmaya 2021 için 5,49 milyar euro, savunma harcamalarındaki silahlanma kalemlerine ise 2,5 milyar euro pay ayırdığını açıklamıştı. Atina’nın, askeri harcama planı “son 11 yılın en yüksek düzeyine” ulaşmıştı.

Haber Fora, Sputnik

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap