Yurtdışında görevli Amerikalı diplomatlardan Washington’a aşı sitemi

by Haber Fora

Amerikan basını, ABD dışında görevli Dışişleri Bakanlığı yetkililerinin, Washington’daki diplomatların kendilerinden önce koronavirüs (Kovid-19) aşıSI olması nedeniyle duyduğu hayal kırıklığını ve öfkeyi gündeme taşıdı.

New York Times (NYT) gazetesinin haberine göre, bir zamanlar ABD Ankara Büyükelçiliği’nde maslahatgüzar olarak görev yapmış olan Priştine Büyükelçisi Philip S. Kosnett ve ekibinin içinde bulunduğu durum, yurtdışı hizmetlerdeki bazı yetkililerin içinde bulunduğu duruma örnek gösterildi.

Kosnett geçen hafta Dışişleri Bakanlığı merkezine bir telgraf göndererek, Washington’daki bazı bakanlık çalışanlarının halihazırda dozları almış olmasına rağmen, kendi idaresindeki diplomatlara aşı yaptıramadığını vurguladı.

NYT’nin bir kopyasını edindiği yazışmada Kosnett, “Dışişleri Bakanlığı’nın Washington’daki geri kademe personel için aşılamaya öncelik verme mantığını kabul etmek zor. Bakanlığımız, Priştine gibi görev alanlarına aşı sağlayana kadar bu pandeminin sağlık, refah ve üretkenlik üzerindeki etkisi şiddetli olmayı sürdürecek” ifadelerini kullandı.

Kosnett’in endişeleri, Politico ve NBC News’un haberlerine göre Avrupa, Ortadoğu ve Güney Amerika’da yaşayan ABD’li başka diplomatlar tarafından da gündeme getirildi.

Yurtdışında görevli bu yetkililer, ABD merkezli üst düzey liderlerin ve çalışanların ihtiyaçlarının, koronavirüs vakalarının yüksek seyrettiği ülkelerde yaşayan personelin gereksinimlerinden “daha acil” olduğuna yönelik bir izlenim olduğunu belirterek dert yandı.

Haber Fora, New York Times

Bunu da beğenebilirsiniz

Yorum Yap